CD ÜRETİM

CD replication olarak da bilinen bu yöntemde, elimizde olan ve çogaltmak istedigimiz CD'den bir kalip üretilir ve daha sonra da bu kaliptan yüksek hizli üretim yapilir.

Master CD Hazirlanmasi
Master CD, üretilmesi istenen CD’ye ait master-kopyaya verilen isimdir .Data veya ses Master CD’si üreticiye geldigi zaman genellikle mastering aşamasına gitmeye hazırdir. Genellikle bos bir CD-R üzerine bilgisayarda kayit yapilarak hazirlanmistir.

Mastering asamasina gitmeye hazir data veya ses dosyalari CD-R kayitli halde üretici firmaya teslim edilir. Bu gelen CD-R öncelikle test edilmelidir, eger üretime uygunsa mastering asamasina gönderilir, uygun degilse siparisi veren firmadan tekrar yeni master CD-R istenmelidir.

Cam Master Hazirlanmasi ve Mastering Asamasi
Mastering asamasinin ilk adimi cam substradin (kalibin) hazirlanmasidir. Cam kütlesi ilk önce temizlenir ve parlatilir. Bu islemden sonra cam kütlesi üzeri photoresist ile kaplanir bu islem yarim saat sürer ve photoresist kurutulur. Buna glass master (cam kalip) denir. Cam kalip daha sonra LBR ( Lazer beam recorder ) denilen Lazer kaydedici istasyonuna getirilir. LBR (Lazer kaydedici) dogrudan bilgilerin yüklendigi bilgisayara baglidir. Müsteriden gelen CD-R kalip bu bilgisayara yüklenir. LBR (Lazer kaydedici) bilgisayardan okudugu bilgileri (ses veya data) üzeri photoresist kaplanmis cam kalip üzerine lazeri kullanarak yani yakarak cam kalibin merkezinden disa dogru kayit eder. Lazerin degdigi her yerdeki Potoresist yanar ve bilginin okunmasini saglayan pitler olusur.

Pozlandirilmis cam kalip daha sonra yüksek vakumun bulundugu bölüme alinir. Ufak miktarda (molekuler kalinlikta) gümüs parçaciklar photoresistli yüzeye vakum sayesinde yapisirlar. Pozlandirilmis cam kalibin bu gümüs parçaciklarla kaplanmasina metalize olmus cam kalip denir. Metalize olmus cam kalip hattan alinip özel kutusuna konularak elektro forming (Elektro banyo bölümüne) gönderilir.Yukarida anlatilan bütün adimlar tamamlandıktan sonra STAMPER olarakta bilinen ana kalıp hazırlanarak plastik enjeksiyon makinasina takılır. 

CD’nin hammaddesi polycarbonat'tir, kisaca PC olarak adlandirir. Sertligi, yüksek sicaklik degerlerinde bile deforme olmamasi ve en önemlisi ideal saydamligi, yani isik geçirgenligindeki düzgünlük ve stabillikten dolayi polycarbonat CD üretiminde kullanilmaktadir.

CD-üretimi için özel olarak üretilmis olan polycarbonat 750-1.000 kg.lik dev torbalar içerisinde granül halinde muhafaza edilmekte ve el degmeden vakumlanarak CD-üretim hatlarina verilmektedir. Hammadde önce nem alici bir cihaza vakumlanir ve burada islenene kadar en az 3 saat 125° C’da bekletilerek nemi alinir ve islenmeye hazir hale getirilir.

Daha sonra plastik enjeksiyon makinesine vakumlanarak gönderilen hammadde, enjeksiyon makinesinde 330° C’a kadar isitilir, polycarbonat bu sicaklikta iyice akiskan hale gelmistir. Enjeksiyon makinesi üzerinde yer alan kapali haldeki kaliba yüksek basinçla erimis haldeki hammadde enjekte edilir. Bu enjeksiyon esnasinda hammadde kalibin içerisini hiç bosluk kalmayacak sekilde tamamen doldurmaktadir. Polycarbonat, 120 mm çapinda, 15,8 gram agirliginda ve 1,20 mm kalinligindaki disk seklini bu kalipta almaktadir. Enjeksiyon islemi bitince kalip içerisinde bulunan su kanallarinin içerisinde dolastirilan soguk su ile kalibin ve kaliplanmis polycarbonat’in sogumasi temin edilir.

Sogutma isleminden sonra kalip açilir, disk seklini almis olan ve kalip içerisindeki stamper sayesinde üzerine bilgiler islenmis olan (kayitli) disk, seffaf bir halde kalibin arasina giren robot kol ile kaliptan alinir ve sogutma kanalina giren konveyöre yerlestirilir. Bu esnada disk’in sicakligi 90° C civarindadir. Sogutma kanali boyunca bu sicaklik 60° C’a kadar düsürülür. Bu asamadaki disk her ne kadar üzerinde istenilen “bilgi”yi (kaydi) tasisa da, bu bilgiyi optik yöntem ile okumak mümkün degildir.

Optik okumayi temin edebilmek için diskin yansitici bir yüzey ile kaplanmasi gerekmektedir. Bundan sonra seffaf disk Metalizer adindaki, alüminyum kaplama ünitesine girer. Bu ünitede argon gazi ile beslenmis, havasi büyük ölçüde vakumlanmis ortamda, bakir katodlar tarafindan anot islevi gören saf alüminyum kütleden kopartilan alüminyum zerrecikleri seffaf disk üzerine yagdirilarak alüminyum ile kaplanmasi temin edilir. Bu islemden sonra disk artik optik olarak “okunabilir” bir hüviyet kazanmistir.
Ancak üzerindeki alüminyum tabaka hem kolayca dökülmeye ve hem de normal atmosfer sartlarinda oksitlenerek matlasmaya müsait bir yapidadir. Bu yüzden diskimizin metal kaplama ünitesinden sonraki duragi lacquering “vernik kaplama” ünitesidir. Bu ünitede diskin merkezine yakin (yaklasik 35 mm çapli) bir halka seklinde vernik akitilir. Disk kademeli bir sekilde hizlandirilarak döndürülünce bu halka diskin tamamini homojen bir sekilde kaplayarak, alüminyum tabakayi tamamen örter.

Bir sonraki durak “UV-Curing” duragidir. Bu ünitede UV (mor ötesi) isik yardimiyla disk üzerindeki vernik tabakasi tamamen kurutulur. Artik diskimiz son seklini almistir.

Ancak sistem içerisinde yer alan ve çok önemli bir duraga daha ugranmasi gerekmektedir. Bu durak “in-line checking” (dahili kontrol) olarak adlandirilir. Bu durakta fiziksel degerleri incelenerek CD’nin kalite kontrolü yapilmaktadir. Disk yüzeyini tarayan bir kamera vasitasi ile, diskin okunmasina engel teskil edecek bir lekenin, yansitici alüminyum tabakada boslugun, çizik, kir v.b. bir izin var olup olmadigi incelenir. Ayni anda diskin düzgünlügü, çarpikligi, kamburlugu gibi diger fiziksel özellikleri de incelenmektedir. Bütün bu fiziksel özellikleri açisindan iyi not alan diskler “good” olarak adlandirilan millere dizilirken, problemli olanlar “bad” olarak adlandirilan millere yerlestirilir. Üretimin herhangi bir asamasinda geçer not alamayan disklerin akibeti hep aynidir; plastik kirmaya yarayan granülatörler vasitasi ile kirilir ve hurda polycarbonat isleyen tesislere gönderilir.Bütün bu islerin tamamen otomatik olarak, “clean room” adiyla adlandirilan, tozdan arindirilmis, sicakligi, nem orani sabitlenmis bir ortamda yapildigini ve 3,5 saniyede tamamlandigini da belirtelim.

Ilk üretilen CD’den itibaren üretimin standart dilimlerinden alinan CD’ler ikinci bir test cihazinda incelenirler. Bu test cihazi CD’lerin elektriksel olarak adlandirilan parametrelerini ölçmekte ve degerlendirmektedir. CD’de kayitli bilgileri okunabilirlik açisindan degerlendiren bu ikinci kontrol sistemi sayesinde, üretilen CD’lerin CD-Master ile teknik olarak mümkün olabilecek en üst seviyede birebir ayniligi temin edilmis olur

Üretilen CD'ler, istege göre üzerine baskısı yapılır ve sonrasinda da paketlenir.

online cd siparişharita cd dvd katalogcd / dvd tutucularıcd ve dvd'lere 5 renk serigrafi baskı
web tasarımı