CD'NİN TARİHÇESİ

CD, “Televizyonun mucidi aynı zamanda ilk video kaydedicinin de mucididir: 1826′da John Logie Baird gramafonla aynı ilkeyi kullanarak 25 cm. çapındaki balmumu bir diskin üzerine görüntü kaydedebilen bir aygıtın patentini aldı… Philips Electronics firması Philips Lazervision ile diskin üzerine görüntü kaydetme fikrini 46 yıl sonra yeniden icat etti; 1972′de tanıtımını yaptıkları bu aygıt ABD’de 1980′de, Avrupa’da 1982′de piyasaya sürüldü. Ayrıca Philips ile Sony firmalarının ortak olarak CD’yi piyasaya sürdükleri tarihtir. (1982)

Lazer okuyuculu videodisk ve CD, James T. Russell’ın icadı olan optik diskten türemiştir. Russell, vinil plakların pikap iğnesi yüzünden aşınıp yıpranmasından bıkmış ve 1965′te bilgiyi lazerle okunacak şekilde bir disk üzerine kaydetme fikrinin patentini almıştı. Philips firması, Russell’ın fikrini video görüntülerini kaydedecek şekilde genişletti ve 1969′da Klaas Compaan ve Piet Kramer, video uzunçalarını geliştirdi: 30 cm’lik video diskin ilk tanıtımı 1972′de yapıldı ve 1980′de Lazervision adıyla piyasaya sürüldü. Bu arada, 1975′te Philips’in ses üzerine sürdürülen AR-GE çalışmalarını yürüten mühendislerden Lou Ottens, sesi küçük bir optik disk üzerine kaydetmek için çalışmalar yapıyordu: Sony ile ortak geliştirme çalışmasından sonra, 1982′de yaygın olarak kullanılan 4,8 inçlik (12 cm) kompakt diskler piyasaya çıktı; bu buluş daha sonra da CD-ROM olarak bilgisayarlara uyarlandı.

Baird’in diski ile Philips’in Lazervision’ı zamanlarının ötesindeydi. Doğru düşünülmüş icatlardı ama kullanılmaları pek mümkün değildi. Bununla birlikte, disklerdeki ve lazer teknolojilerindeki ilerlemeler 1990′larda Philips, Sony, Matsushita ve Toshiba’nın “sayısal çok yönlü disk” (DVD) i geliştirmesine öncülük etti. CD ile aynı boyuttaki DVD daha fazla bilgiyi depolayabiliyordu. Bir filmi kaliteli olarak görüntüleyebilecek kadar bilgiyi depolayabilmesi sayesinde görüntü kaydında video kasetlerin yerini aldı.

Biliyor Muydunuz?

Ilk CD prototipinin boyutu, kayit süresini 74 dakikaya çikarmak üzere 4,6 inçten (11,5 cm) 4,8 inçe (12 cm) çikarilmisti; çünkü Sony’nin yönetim kurulu baskani Akio Morita’ya göre bir CD, Beethoven’in Dokuzuncu Senfonisi’nin sigacagi boyutta olmaliydi. Morita, Berlin Filarmoni Orkestirasi’nin sefi Herbert von Karajan’in dostuydu; Karajan’in yönetiminde seslendirilen bu senfoninin en iyi performans oldugu genel kabul görür. Karajan’a göre CD’lerle karsilastirildiginda “diger hersey havacica” gibi kalmisti.

Arabalardaki ve portatif CD çalarlardaki sarsıntı önleme sistemi, diskçalar sarsıldığında lazer okuyucunun müziği atlamasını fiziksel olarak önlemez. Bunun yerine, çalan müzik ile lazerin okuması arasında bir gecikme olur, yani makine sarsıldığında en son nereyi okuduğunu hatırlayarak oradan okumaya devam eder. Philips, CD aygıttan çıkarıldığında bile belirli bir süre müziği çalmayı sürdüren bid diskçalarla bu özelliğin tanıtımını yaptı.

Bir milyon satış rakamına ulaşan ilk CD, Dire Straits’in Brother’s in Arms adlı albümüdür. (1986)

CD 25 yaşında

Başta hayli pahalı olan CD’lerin okuyucuları bugünün parasıyla 2 bin 800 YTL’ydi.
Philips’in 17 Ağustos 1982′de ürettiği ilk CD, müzik endüstrisinde kimsenin tahmin etmediği bir devrim yarattı. Plağı, kasedi silip bilgi işleme de sızan ‘teker’den 25 yılda 200 milyar satıldı
Müzik endüstrisinde devrim yaratan ve daha sonra diğer alanlarda da kullanılmaya başlanan CD (compact disc) 25 yaşında. Merkezi Hollanda’da bulunan Philips’in Almanya’nın Hannover kentindeki fabrikasında 17 Ağustos 1982′de ürettiği ilk CD’nin geliştirilmesine katkıda bulunan mühendislerden Piet Kramer, “70′lerin sonu ve 80′lerin başında, bir gün eğlence ve bilgi işlem teknolojisinin, film ve program depolamak için dijital diskleri tercih edeceğini hiçbirimiz düşünmemiştik” diye anlatıyor.

CD, 90′lardan itibaren müzik endüstrisinde plak ve kasedin yerini aldı, bilgi işlem alanına girdi. CD-ROM ve DVD üretildi. 25 yılda yaklaşık 200 milyar CD satıldı.
CD olarak piyasaya çıkan ilk albüm, İsveçli grup ABBA’nın ‘The Visitors’ı oldu. 1985′te İngiliz rock grubu Dire Straits’in, dijital kaydedilen ilk albüm olan ‘Brothers In Arms’ı, 1 milyondan fazla sattı ve CD’nin müziğin geleceğindeki yeri de sağlamlaşmış oldu.

Önce klasik müzikçiler
Ilk günlerde Philips fabrikalarinda saatte 200 CD üretiliyordu ve bunlarin çok büyük kismi klasik müzik CD’siydi. Philips’e göre ses kalitesi çok üst seviyede olan CD’lere klasik müzik dinleyicileri, baslarda pop ve rock sevenlere oranla çok daha fazla ilgi gösterdi.
Ilk zamanlar plaga göre çok daha pahali olan CD’lerin okuyucularinin da fiyati hayli yüksekti. Ilk CD çalarlar bugünün parasiyla 1500 avroydu (2 bin 800 YTL).

Polygram şirketinin CD geliştirme ekibinde yer alan Frank van den Berg de, CD’lerdeki ses kalitesinin, plakların ses kalitesiyle kıyaslanamayacağını tekrar hatırlatıyor. Van den Berg, “Polygram için yapılan ilk kayıtlardan biri Şilili piyanist Claudio Arrau’nunkiydi. CD’de Arrau’nun çalarken nefes nefese kaldığı ve arada homurdandığı ortaya çıktı. Plaklarda bu sesleri duymazsınız. CD’lerdeyse ses çok temiz” diyor.

online cd siparişharita cd dvd katalogcd / dvd tutucularıcd ve dvd'lere 5 renk serigrafi baskı
web tasarımı